Jak vybrat digestoř?
Vybíráme digestoř
Na tuto otázku neexistuje jednoznačná a krátká odpověď. Při výběru digestoře je nutné zvážit mnoho aspektů, dle kterých ji budeme vybírat. Postupně si v tomto článku vysvětlíme ty nejdůležitější body, kterými jen opravdu vhodné se řídit. Přeci jen nekupujete digestoř pouze na krátkou dobu, ale budete ji užívat v řádu několika let. A v mnohých případech jde také o poměrně finančně náročnou záležitost. Pojďme si tedy o výběru digestoře něco povědět.
1. Volba typu digestoře
Ve většině případů máte asi jasno v tom, jak bude vaše nová kuchyně situována. Zda budete potřebovat digestoř komínovou, ostrůvkovou, vestavnou či jiný typ. V každé z těchto kategorií je dnes velmi široká nabídka a záleží pouze na vašem estetickém cítění a v povětšinou také na finančních možnostech.
2. Výkon digestoře
Asi nejdůležitější aspekt, který budeme brát v potaz při výběru digestoře, je velikost místnosti pro kterou je digestoř určena. A zde začínáme počítat jaký výkon digestoře je potřeba. Potřebný výkon budeme počítat podle následujícího vzorce. Spočítáme si objem místnosti - podlahová plocha x výška místnosti. Tím záskáme údaj o objemu místnosti. Provoz digestoře bude komfortní pokud proběhne výměna vzduchu 5 - 10 x za hodinu na rychlostní stupeň, u kterého hladina hluku nepřekročí hodnutu 55 dB. Bohužel hladinu hlučnosti na jednotlivé stupně uvádějí pouze ti nejrenomovanější výrobci. To znamená, že raději se budeme držet vyšší hodnoty.
Například pokud má kuchyně rozměr 3 x 4 metry a výšku 2,6 m, tak nám ze vzorce vychází objem místnosti 31,2 m3. Vynásobíme x 10 a máme zde potřebný výkon 312 m3/hodinu.
V případě, že budeme mít odtah mimo místnost řešený složitým potrubím tak je nutné zde také započítat ztrátu výkonu, která závisí na délce a počtu kolen použitých při montáži odtahového potrubí.
Pokud si nejste jisti jaký výkon odsavače zvolit, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám spočítáme potřebný výkon digestoře a můžeme vám také navrhnout jakým způsobem řešit odtah mimo místnost. K tomu nám stačí nákres místnosti a kuchyňské linky. Poté vám doporučíme veškeré komponenty potřebné k montáži. V naší nabídce totiž máme také veškeré příslušenství pro montáže odtahového potrubí.
3. Způsob odvětrávání
U tohoto bodu musíme zvolit zda a jakým způsobem bude řešen odtah mimo místnost. V podstatě máme jen 2 možnosti funkčních režimů. Režim odtahu mimo místnost a recirkulační provoz. Zde je nutno říci, že jednozančně doporučujeme odtahový režim. A to jak z praktického hlediska tak i z hlediska finančního.
Páry vzniklé při vaření je potřeba nějakým způsobem odstranit. Při režimu vnějšího odtahu digestoř odsává vzniklé páry i pachy mimo místnost např. do komína (v činžovních domech) či přes zeď. Na tuto variantu je potřeba mít připraven otvor ve zdi či ve stopu místnosti. Jediným nákladem, který zde vzniká navíc je nákup zpětné klapky (pokud není součástí balení) a popřípadě komponentů pro montáž potrubí.
Naproti tomu u recirkulační nedochází k odstranění par mimo místnost. Digestoř musí být vybavena uhlíkovými filtry, které zachycují pachy a vrací pročištěný vzduch zpět do místnosti. Zde vznikají pravidelné náklady na požízení uhlíkových filtrů. Ty je nutné měnit jednou za 3 - 6 měsíců v závislosti na frekvenci vaření. Renomovaní výrobci jako například Faber, Franke či Elica mají v nabídce i filtry s mnohem delší živostností a účinností. Nicméně i cena je mnohem vyšší. Pokud si spočítáte dobu po kterou budete digestoř využívat cenou uhlíkových fitlrů, dostanete se za několik let k poměrně vysoké částce. A proto opravdu s čistým svědomím doporučujeme, pokud je to alespoň trochu možné, odtah mimo místnost.
4. Hlučnost a spotřeba energie
Hlučnost digestoře a její spotřeba je také poměrně důležitým faktorem, který je třeba brát do úvahy při výběru. Nicméně je však nutno podotknout, že tyto parametry jsou ruku v ruce i s cenou. Opravdu tiché digestoře (nejen papírově) začínají na cenách kolem 8 000 Kč. Avšak není potřeba si zoufat i když nechcete investovat takovou částku. Je potřeba zvolit renomovaného výrobce, který úvadí pravdivé údaje o hlučnosti. Bohužel je takových na trhu jako šafránu. Ale patří mezi ně například Franke, Faber, Elica a Cata. Tyto společnosti patří mezi největší výrobce odsavačů par na světě. Díky tomu máte záruku, že údaje nejsou nijak zkreslené a jsou pravdivé.
A pokud chcete mít opravdu téměř bezhlučnou digestoř, tak je zde možnost vyjmutí motoru z odsavače a jeho umístění mimo místnost. Tuto variantu nabízí pouze společnosti Faber a Elica.
Hlučnost je potřeba řešit zejména v kuchyních jež jsou propojeny s obývacím pokojem. Přeci jen by hlučnost digestoře mohla být poměrně rušivým elementem například při sledování nervydrásajícího hokejového zápasu České reprezentace. Proto je třeba tento údaj velmi pečlivě posuzovat a sledovat.
Typy digestoří
Rozlišujeme několik typů digestoří dle instalace. V našem eshopu jsou jednotlivé typy přehledně zařazeny v jednotlivých kategoriích. Proto je výběr velmi jednoduchý
Komínové neboli nástěnné digestoře
Tento typ digestoře se instaluje přímo na stěnu pomocí několika šroubů. Je nejpoužívanějším typem odsavače par. Vyrábějí se v mnoha rozměrech od úzkých 35 cm až po 120cm odsavače. Dnes jsou v nabídce jak klasické komínové digestoře tak i v šikmém provedení, které získávájí stále více na oblibě. Díky šikmému provedení zůstává více místa pro hlavu při vaření a také je možno je instalovat do menší výšky než klasické odsavače.
Výsuvné digestoře
Výsuvná digestoř je umístěna ve skříňce a většinou se používá v menších kuchyní. Díky způsobu instalace nezabere mnoho místa ve skříňce a hlavně nenarušuje linii kuchyně. Viditelná je pouze čelní výsuvná část. Při jejím vysunutí se aktivuje osvětlení a odtah digestoře.
Podvěsné digestoře
Dřívě právě podvěsné digestoře vévodili českým kuchyním. Tyto odsavače par jsou k dispozici v šířkách 50 a 60 cm. Instalace je prováděna přišroubováním do spodní části skříňky. Díky cenové dostupnosti jsou stále velmi oblíbeným typem.
Ostrůvkové digestoře
V posledních letech jsou právě ostrůvkové digestoře velmi oblíbené. Jejich výhodou je možnost umístění kdekoliv v prostoru kuchyně. Právě díky jejich oblíbenosti má většina výrobců ve své nabídce zařazeno několik typů A to jak klasiku v nerezovém provedení, tak i designově velmi zajímavé kousky, které budou dominantou každé kuchyně. Používají se předevších v kuchyních, které jsou propojeny s obývacím pokojem. A právě proto někteří výrobci vyrábějí i typy jež se nazývají lustrové digestoře. Ani nepoznáte, že se jedná o digestoř. Ve většině případů většinou mají opravdu vzhled lustru.
Vestavné digestoře
Pokud chcete neporušenou linii kuchyňských skříněk tak zvolte vestavěnou digestoř. Je celá zabudována do kuchyňské linky a tudíž nenarušuje její vzhled. I přesto poskytují dostatečný výkon a tichý chod.
Navštivte náš blog, kde píšeme články na téma digestoře, dřezy a tak celkově o kuchyních a vybavení do kuchyně.